انتخاب برگه

نتایج چالش بسته‌بندی دیجی‌کالا

ابتدای مرداد امسال بود که در فراخوانی عمومی، از همه‌ی طراحان کشور دعوت کردیم تا در راستای خلق یک تجربه‌ی خرید لذت‌بخش برای مشتریان دیجی‌کالا و همچنین بهبود فرایندهای این کسب‌وکار، در «چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا» شرکت کنند. رقابتی که به سفارش «دیجی‌کالا»، بزرگترین فروشگاه اینترنتی کشور و در بستر «آیدیران»، برترین برگزارکننده‌ی مسابقات تخصصی طراحی صنعتی ایران، اجرا شد.

برای تعریف دقیق و کامل مسئله، کوشیدیم تا با بیان نیازمندی‌های متفاوت و محدودیت‌‌های موجود در زمینه‌ی بسته‌بندی سفارش‌های یک فروشگاه اینترنتی، بتوانیم شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان را از جزئیات و ظرافت‌های موجود در این حوزه آگاه کنیم. همچنین به‌منظور افزایش کیفیت طرح‌ها و نزدیک‌ترشدن آن‌ها به نمونه‌های ملموس و واقعی، گزیده‌ای از مهم‌ترین اطلاعات مربوط‌به هویت بصری برند دیجی‌کالا در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

پس از پایان مهلت ارسال طرح‌ها و غربالگری و سامان‌دهی آن‌ها، ۱۱۲ طرح وارد فرایند داوری شدند. هیئت‌داوران این رقابت، از ترکیب داوران محترم آیدیران در سال ۱۳۹۶ و نمایندگان تخصصی دیجی‌کالا تشکیل شده بودند.

بیانیه‌ی هیئت‌داوران نخستین چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا

فرایند طراحی و برنامه‌ریزی نخستین چالش طراحی بسته‌بندی در صنعت تجارت الکترونیک ایران، از ابتدای سال ۱۳۹۶ طی همکاری و تعامل «دیجی‌کالا» به‌عنوان بزرگ‌ترین کسب‌وکار اینترنتی کشور و «آیدیران» در جایگاه برترین برگزارکننده‌ی رقابت‌های تخصصی طراحی صنعتی آغاز شد. در ابتدای مرداد سال جاری، فراخوانِ این رقابت به‌طور عمومی منتشر شد تا این بار جامعه‌ی طراحان کشور، با مصداق دیگری از به‌کارگیری «نوآوریِ باز» از سوی دیجی‌کالا برای شناخت توانمندی‌های موجود و رفع نیاز صنعت روبه‌رو شود.

بر پایه‌ی گزارش تیم اجرایی، در مهلت قانونی شرکت در این چالش و پس از غربالگری و سامان‌دهی آثار دریافت‌شده، ۱۱۲ اثرِ یکتا از سوی شرکت‌کنندگان ارسال شده است. باتوجه‌به موضوع این رقابت که نیازِ مشخص یک صنعت، یعنی بسته‌بندی سفارش‌های مشتریانِ یک فروشگاه اینترنتی بود، معیارهای داوری نیز مطابق با تعریف مسئله در نظر گرفته شدند. این معیارها، به‌طور دقیق و مشخص، از سوی برگزارکننده در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است و گزیده‌ای از مهم‌ترین اطلاعات مربوط‌به هویت بصری برند دیجی‌کالا نیز برای استفاده در طرح‌ها، با کیفیت بالا به مخاطبان عرضه شده است.

برای حصول اطمینان از دقت و جامعیت ارزیابی همه‌ی آثار، هیئت‌داورانِ این چالش، از ترکیب تیم داوری آیدیران و تیم تخصصی دیجی‌کالا تشکیل شد. همه‌ی آثار از سوی تک‌تک داوران در معیارهای تعریف‌شده امتیاز دریافت کردند. در مرحله‌ی بعد طی بحث‌های کِیفی، هر یک داوران از منظر حوزه‌ی تخصص خود، دیدگاه‌شان را درباره‌ی هر اثر مطرح کردند. درنهایت، پس از سه روز ارزیابی و انجام بحث‌های تخصصی، وضعیت نهایی آثار مشخص شد.

هیئت‌داوران با درنظرگرفتن همه‌ی معیارهای مطرح‌شده در تعریف مسئله و نیاز واقعیِ بیان‌شده از سوی برگزارکننده، در میان طرح‌های دریافت‌شده طرحی را حائز همه‌ی شرایط و ویژگی‌های مدنظر تشخیص نداد؛ طرح‌هایی که نسبت‌به دیگر آثار، شاخص و باکیفیت بودند نیز از دیدگاه هیئت‌داوران، در سطحی برابر قرار داشتند و برتردانستنِ هریک از آن‌ها بر طرح‌های دیگر، منصفانه و صحیح نبود. از طرفی، هر یک از طرح‌های شاخص و چشمگیر، در یک یا چند معیار مشخص از میان معیارها و نیازهای تعریف‌شده، دارای ارزش و شایسته‌ی تحسین بودند. بدین‌ترتیب، با هدف ارج‌نهادن به تلاش شایسته و هنرمندانه‌ی صاحبان این آثار، هیئت‌داوران تصمیم گرفت به‌جای معرفی طرح‌های اول تا سوم، طرح‌هایی را که در یکی از معیارهای مهم مسئله، ارزشمند و موفق بودند به برگزارکننده معرفی کند تا ضمن تقدیر از ایشان، همه‌ی جوایز نقدی با ساختار پیشنهادیِ جدید، به این عزیزان تقدیم شود.

چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا را می‌توان نخستین گام صنعت خرده‌فروشی آنلاین ایران در مسیر به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی برای پاسخ‌گوییِ شایسته به نیاز مشتریان ایرانی در زمینه‌ی بسته‌بندی سفارش‌ها دانست. بی‌تردید، حضور سازنده و ثمربخش همه‌ی شرکت‌کنندگان و نیز بازخوردها و تعامل ارزشمند فعالان حوزه‌ی بسته‌بندی و طراحی صنعتی بود که به این فعالیت جمعی معنا و ارزش بخشید و امیدواریم این مسیر با مشارکت همین فعالان، ادامه یابد. بر این باوریم که با الگو قراردادن این تلاش‌های جمعی و به‌کارگیری عملی «نوآوریِ باز» در صنایع ایرانی، می‌توانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد تسریع و تسهیل نوآوری‌ها و رشد کارآمدی در بنگاه‌های اقتصادی کشورمان باشیم.

۳۰ شهریور ۱۳۹۶

هیئت‌داوران چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا

با عنایت به مهم‌ترین معیارهای پیش‌گفته و پس از بررسی و تحلیل مقایسه‌ای طرح‌های شاخص و شایسته، نتایج چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا، «به ترتیب الفبا» به شرح زیر اعلام می‌شود.

  • آقای «امیرحسین شناسا» تقدیرشده در موضوع «سرعت بسته‌بندی»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۱ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «شکل و فیزیک بسته‌بندی»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «هزینه‌ی تولید و مقیاس‌پذیری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «شیوه‌ی ارائـه‌ی طرح»؛ برنده‌ی لوح تقدیر ویژه‌ی هیئت‌داوران به‌خاطر ارائه‌ی شیوا و حرفه‌ای اثر؛
  • آقای «فرشید نادری» و آقای «مهدی اصل فلاح» تقدیرشده در موضوع «حس و ادراک مشتری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • آقای «مصطفی توحیدی‌فر» تقدیرشده در موضوع «حفظ محیط‌زیست»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • آقای «معین موسوی» تقدیرشده در موضوع «استفاده‌ی مجدد»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
  • خانم «فرانک خان‌محمدی» تقدیرشده در موضوع «طراحی بصری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی.
این را به اشتراک بگذارید

ثبت نام