انتخاب برگه

Sense Aqua

نام طرح :  Sense Aqua

نام طراح : مریم یونسی راد، مرضیه حامی کمری، غزل اسدی طاری

کد : ۱۲۰۹۷

براساس تحقیقاتی که پزشکان و محققان در حوزه نوزاد و مادر انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که نوزاد در رحم مادر بیشترین و بهترین رشد را خواهد داشت و چه بسا نوزادان تازه متولد شده نارس در صورتی که بعد از به دنیا آمدن هم در همان شرایط باشند خیلی زودتر دوره تکامل را طی می­کنند. انکیباتور از نجات بخش ترین اختراعات بشر در حوزه حفظ و رشد نوزادان نارس بوده است، اما انکیباتورهای فعلی مشکلاتی را هم در بر دارند. دستگاه به دو بخش اصلی تقسیم شده است:

محفظه بالایی که جایگاه قرار گیری نوزاد است شامل یک تشک بافته شده از روده حیوان است. (دلیل انتخاب این متریال نزدیک بودن بافت عضلات روده به عضلات رحم است) و نوزاد روی آن قرار می­گیرد. شیشه LED که نور مورد نیاز جهت معالجه زردی نوزاد را تأمین می­کند و در مواقعی که به آن اختیاج نیست خاموش می­شود. تب سنج مادون قرمز که در قسمت بالای محفظه بالایی نصب می­شود و قابل تنظیم و حرکت است. محفظه پایینی پر شده از آب مقطر است و گرمایش از طریق همین آب انجام می­شود. لازم به ذکر است که محفظه بالا و پایین از طریق تشکی که پیشتر به آن اشاره شد، جدا شده است و از طریق یک فریم آب بندی شده است.

ویژگی بعدی اضافه شدن اسپیکر به دستگاه و ایجاد فرکانس صدای ضربان قلب مادر و پخش آن داخل مایع است. وقتی این فرکانس به گوش نوزاد می­رسد ضربان قلب مادر را حس کرده و احساس آرامش می کند. یک دستگاه تنظیم رطوبت و اکسیژن هم در قسمت پایین محفظه تعبیه شده است. ترکیب آب داخل محفظه و تشک نرم  که از جنس روده حیوان است، امکان حرکت ونوسان بسیار جزئی را به نوزاد می­دهد که بسیار شبیه به حرکت جنین داخل رحم مادر است.

ویژگی بعدی: مانیتورکنترل است که علاوه بر نشان دادن علائم حیاتی، میزان اکسیژن، رطوبت، دمای آب، دمای داخل محفظه و دمای بدن نوزاد، قابلیت کنترل حرکات مکانیکی دستگاه از جمله باز و بسته شدن درب شیشه­ای ، تنظیم ارتفاع و حرکت و قفل کردن چرخ­های دستگاه را هم دارد.

ثبت نام