انتخاب برگه

کیوسک خبر ـ صبح امروز نشست خبری نخستین جشنواره طراحی برای کودک به همت بنیاد ۱۵ خرداد در ساختمان ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد در این نشست با بیان اینکه در اواخر سال ۹۹ وپس از پیوستن این بنیاد به ستاد اجرایی فرمان امام ، اساسنامه بنیاد تغییر کرد ، اظهار داشت: این بنیاد در ۴ دهه اخیر فعالیت‌های زیادی از جمله ساخت ۵۰۰۰ مدرسه و خانه بهداشت و بیمارستان و ۹ خوابگاه‌ دانشجویی دخترانه انجام شد و ۵ خوابگاه نیز در سال جاری به بهره‌برداری خواهید رسید و بنیاد در سال‌های آتی صرفا به تکمیل خوابگاه‌های متاهلی نیمه‌تمام خواهد پرداخت‌.

حمیدرضا علیان‌زادگان افزود: بعد از انتقال بنیاد به مجموعه ستاد اجرایی، موضوع پرداختن به حوزه جمعیت و سلامت اجتماعی در دستور کار بنیاد قرار گرفت. در حوزه جمعیت فرمایشات و دغدغه‌های رهبر انقلاب احصا و به ۱۲۰ کارویژه تبدیل شد که برخی اجرا شده، برخی در مرحله اجراست و برخی نیز در ۵ سال آینده اجرا می‌شود.

وی رویدادهایی نظیر معرفی الگوهای موفق فرزندآوری و فرزند پروری را از اقدامات بنیاد عنوان و تصریح کرد: توزیع بسته‌های لبخند مادری از دیگر اقداماتی بود که از سوی مردم نیز شاهد استقبال خوبی نسبت به آن بودیم.

علیان‌زادگان با اشاره به آغاز جشنواره طراحی برای کودک گفت: در این جشنواره شاهد جذب ایده‌هایی برای تغییر و کارایی بهتر ملزومات در خانواده‌هایی خواهیم بود که دارای سه فرزند و یا بیشتر هستند.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد با بیان اینکه درحال حاضر نرخ موالید در کشور یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر است، بیان کرد: هم‌اکنون نرخ رشد ۱.۶ است و برای این‌که به نرخ رشد ۲.۵ برسیم باید موالید کشور ۶۴۰ تا ۶۵۰ هزار نفر در سال افزایش یابد‌ و برای دسترسی به این عدد نیز باید با فرهنگ‌سازی و حمایت‌های معیشتی و رفع گره های ذهنی خانواده ها، جامعه را به افزایش فرزندآوری تشویق کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اعتبار در نظر گرفته شده ازسوی ستاد اجرایی فرمان امام در راستای جوانی جمعیت بیان کرد: در حوزه تسهیلات جمعیت، ۵۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد به این حوزه تخصیص اولیه داده‌ایم ، علاوه بر این ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات شامل وام قرض‌الحسنه، کارت هدیه و … برای پدر و مادر نوزاد در فاز اول تأمین خواهد شد که با کمک خیرین این عدد افزایش می یابد؛

وی ادامه داد: در حوزه بسته‌های لبخند مادری،برای امسال ۲۰ میلیارد تومان آورده اولیه ستاد اجرایی فرمان امام بوده و این عدد با کمک سایر نهادهای اجتماعی و مشارکت مردم در مرحله اول به ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
در ادامه احمد عابدینی، دبیر جشنواره طراحی محصول کودک نیز بیان داشت: رشته‌ای به نام طراحی محصول وجود دارد که به شناسایی مشکلات کمک می‌کند. ما میخواهیم با برگزاری این جشنواره نگهداری از فرزندان و سرگرمی آنان در خانه را تسهیل کنیم‌ و برای این کار باید فرآیند طراحی محصول‌ها را توسعه دهیم‌. در این جشنواره از طراحان کمک خواسته‌ایم که اگر ایده‌ای برای بازطراحی و طراحی محصولات برای کودکان یا خانواده‌های دارای فرزند دارند، ارائه کنند تا محصولاتی تولید شود که برای نگهداری فرزندان کمک‌کننده باشد.

وی افزود: ملزومات شامل اسباب‌بازی، بهداشت، حمل و نقل، پوشاک، ایمنی و مراقبت و مبلمان از رسته‌های مختلف این جشنواره هستند. امیدواریم در آینده این ایده‌ها را تبدیل به محصولاتی کنیم که خانواده‌ها از آن استفاده کنند‌.

به گفته وی، مهلت ارسال ایده‌ها به جشنواره تا ۱۵ تیرماه و به نشانی idiran.ir است.

عابدینی درباره جوایز در نظر گرفته شده برای برندگان گفت: به نفرات اول، دوم و سوم ۲۰، ۸ و ۵ میلیون تومان جایزه در ۶ دسته اعطا می‌شود.

دبیر جشنواره طراحی کودک خاطرنشان کرد: معیارهای ارزیابی ایده‌ها، طراحی بر اساس اصول فرهنگ اسلامی و ایرانی و نگاه فرهنگی به محصولات است، در بحث پوشاک، مبلمان و اسباب‌بازی و … به این امر توجه ویژه داریم. خلاقیت و نوآوری، ارزش افزوده و چندکاره بودن محصول و امکان تولید انبوه نیز از دیگر معیارها برای تعیین برگزیدگان است‌.

 

این را به اشتراک بگذارید

ثبت نام